Ludzie są nieprzygotowani na nadchodzące katastrofy

Wszelakie nauki i inne informacje.

Moderator: Redaktorzy

омїкяои★

Ludzie są nieprzygotowani na nadchodzące katastrofy

Postautor: омїкяои★ » 29 kwie 2016, 17:43

ObrazekNajnowszy raport naukowy ostrzega, że mieszkańcy Ziemi nie są przygotowani w wystarczającym stopniu na katastrofy, które będą miały miejsce w przyszłości. Owy raport nosi nazwę 'Global Catastrophic Risks' i odnosi się do potencjalnych kryzysów z jakimi będą borykać się ludzie w najbliższych dekadach na wielu płaszczyznach począwszy od klimatu na technologii kończąc.

Naukowcy z renomowanego Uniwersytetu Oxfordzkiego przedstawili w swoim raporcie największe zagrożenia z jakimi ludzkość będzie miała do czynienia, a które zabiją przypuszczalnie 10% populacji Ziemi. Pod uwagę wzięto zagrożenia płynące ze strony asteroid czy wojen atomowych ale także mniej prawdopodobne zagrożenia jak gigantyczne erupcje wulkanów lub epidemie zabójczych wirusów.

Nawiązano również do postępu technologicznego i stałego rozwoju Sztucznej Inteligencji (SI) oraz inteligentnych komputerów, szczególnie na polu militarnym, podkreślono przy tym zagrożenia z jakimi się wiąże rozwój tej dziedziny naukowej. W chwili obecnej produkuje się chociażby pociski balistyczne, które same będą wybierały swoje cele właśnie za sprawą SI.

(...) mowa o rzeczach, które prawdopodobnie się nie wydarzą choć wydarzyć się mogą, a gdyby tak się stało zmieniły by one świat diametralnie w sposób dewastacyjny i niszczący. Historia uczy nas, że takie rzeczy są bardziej prawdopodobne niż może się nam wydawać
- powiedział Sebastian Farquhar, dyrektor Oxford’s Global Priorities Project, który zwrócił uwagę na fakt, że niskie prawdopodobieństwo wystąpienia katastrof nie oznacza, że nie ma zagrożenia.

W raporcie podkreślono, iż rządy światowe muszą położyć większy nacisk na to, aby działać zapobiegawczo wobec potencjalnych zagrożeń w przyszłości, żeby zapobiegać kataklizmom czy katastrofom jeśli nie po przez uniemożliwianie ich powstawania to chociaż w minimalizowaniu ich skutków.
Awatar użytkownika
Lakshmi
VIP
VIP
Posty: 598
Rejestracja: 13 sty 2016, 19:34
Podziękował: 126 razy
Podziękowano: 288 razy

Re: Ludzie są nieprzygotowani na nadchodzące katastrofy

Postautor: Lakshmi » 02 maja 2016, 6:33

Pomijając katastrofy związane z siłami natury na które w mniejszym lub w większym stopniu możemy mieć wpływ (zależy jakie) możemy się w jakimś minimalnym procencie zabezpieczyć, natomisat katastrofy wywołane ludzką ręką wykorzystującą technologię przeciwko człowiekowi może spowodować zagładę ludzkości. I na to ludzość ma wpływ. Jeżeli człowiek nie zmieni swojej świadomości, nie przewartościuje istotnych i działań na bardziej odpowiedzialne zachowania, nie pozbędzie się parcia na władzę, żądzę pieniądza, nie pozbędzie się totalnego egoizmu i bezmyślności wobec innych oraz świata nas otaczającego w którym żyjemy i dzięki któremu żyjemy nic z tego dobrego nie wyjdzie.

Ktoś na starym forum zadał pytanie? Jak sobie wyobrażamy antychrysta? To my sami , tym kim jesteśmy, to jakie podejmujemy decyzje, to jak myślimy i działamy, jakie mamy podejście do świata w którym istniejemy jest odpowiedzią na to pytanie. My sami się niszczymy i działamy przeciwko sobie i naturze. Ten proces bezmyślności, braku odpowiedzialności, uprzedzeń, konsumpcjonizmu, agresji itd zabija nas powoli ale skutecznie i bez pardonu. To wszystko za daleko już zaszło.

Jak Nałkowska napisała na końcu swojej książki "Medaliony" "I człowiek człowiekowi zgotował ten los"

Wróć do „Nauka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość