Nowy projekt NASA "Europa Clipper" będzie realizował plan szukania życia biologicznego na Europie

Projekty NASA i inne.

Moderator: Redaktorzy

омїкяои★

Nowy projekt NASA "Europa Clipper" będzie realizował plan szukania życia biologicznego na Europie

Postautor: омїкяои★ » 31 sty 2016, 22:57

ObrazekNational Aeronautics and Space Administration zapowiedziała nowy projekt podczas przemówienia obecnego administratora NASA, Chrisa Boldena. Amerykańska Agencja Kosmiczna przymierza się do pierwszej w historii misji na czwartym co do wielkości księżycu Jowisza i zakłada ona wysłanie tam sondy badawczej.

NASA poczyniła starania w celu uzyskania wsparcia finansowego oscylującego wokół sumy 30 milionów dolarów aby rozpocząć wstępne przygotowania do realizacji misji na Europie. Kwota ta zostanie dodana do dodatkowych 100 milionów dolarów, którymi Agencja Kosmiczna dysponuje już teraz, jako że otrzymała je w roku 2014.

Zlokalizowana 390 milionów mil (ok. 630 milionów kilometrów) od Ziemi Europa jest lodowym księżycem posiadającym masywne oceany pod swoją lodową powierzchnią. Dane przesłane przez sondę Galileo wskazują prawie jednoznacznie, że pod lodową skorupą znajduje się ocean słonej wody, być może głęboki nawet na 90 km. Inny model sugeruje istnienie warstwy „ciepłego”, plastycznego lodu, jednak cieszy się on zdecydowanie mniejszym uznaniem.

NASA opracowywała plany i przygotowania do misji przez prawie 15 lat i wydaje się, że wreszcie przyszedł czas aby plany i teorie przerodziły się w działanie. Koncept zyskał nawet swoją nazwę, Europa Clipper.

Projekt wydaje się mieć bardzo duże szanse powodzenia, szczególnie, że przecież podobna misja była już realizowana i zakończyła się sukcesem. Mowa oczywiście o badaniu Saturna przez sondę Cassini, która wciąż orbituje wokół Saturna co jakiś czas zbliżając się także do jednego z jego księżyców, Tytana. Stałe badania prowadzone przez sondę Cassini umożliwiają naukowcom tworzenie map powierzchni tego księżyca. Udało się również skompletować przydatne dane na temat unikalnej atmosfery Tytana.

Europa Clipper będzie misją o podobnych założeniach lecz będzie się ona koncentrowała na poszukiwaniach śladów występowania potencjalnego życia biologicznego na skutym lodem księżycu. Europa jest nieco mniejsza od Ziemskiego księżyca, ma ona średnicę ok. 1900 mil (ok. 3000 kilometrów). Naukowcy są zachwyceni możliwością zbadania źródła ciepła Europy oraz ewentualnego obiegu składników pokarmowych mogących się w niej znajdować.

Nowy projekt rozpoczęty przez NASA pozwoli nam zbadać czy Europa może wykształcić i podtrzymywać życie biologiczne na swojej powierzchni lub pod nią.

Europa ma wyraźnie zróżnicowaną strukturę wewnętrzną. W jej wnętrzu znajduje się żelazne jądro, otoczone przez płaszcz zbudowany z krzemianów, podczas gdy zewnętrzne warstwy księżyca są zbudowane z wody – w postaci lodowej skorupy i podpowierzchniowego oceanu.

Charakterystycznymi tworami powierzchniowymi Europy są także liczne rysy i pęknięcia skorupy. Wszystko to świadczy, że powierzchnia księżyca jest z geologicznego punktu widzenia bardzo młoda – ma ona szacunkowo ok. 30 mln lat.

Obserwacje teleskopu Hubble’a z 2013 roku przyniosły dowody na współczesną aktywność geologiczną na Europie. Gdy Europa znajdowała się w pobliżu apocentrum swojej orbity, w okolicy jej południowego bieguna został zaobserwowany obłok pary wodnej, który nie był widziany, gdy księżyc zbliżał się do planety. Prawdopodobnym wyjaśnieniem tego zjawiska jest aktywność gejzerów, wyrzucających parę ponad powierzchnię księżyca.

Na podstawie obserwacji wykonanych teleskopem Hubble’a naukowcy doszli do wniosku, iż Europa posiada niezwykle rzadką atmosferę (egzosferę), której ciśnienie wynosi zaledwie 1 mikropaskal. Promieniowanie słoneczne i naładowane cząstki z magnetosfery Jowisza rozbijają cząsteczki wody z lodowej powierzchni księżyca na wodór i tlen. Wodór, jako najlżejszy pierwiastek, ulatuje w przestrzeń międzyplanetarną, podczas gdy tlen zostaje zatrzymany przez siły grawitacji Europy.Tłumaczenie własne.

PS. Jeśli Europa Clipper nie ma jeszcze swojego tematu zbiorczego to jak każdy inny projekt powinna go mieć. Ten temat może być tematem zbiorczym związanym z tym projektem w razie czego.


Źródło
Awatar użytkownika
Draco Lander
Maskotka
Maskotka
Posty: 236
Rejestracja: 24 sty 2016, 2:37
Lokalizacja: Hiigara
Podziękował: 49 razy
Podziękowano: 72 razy

Re: Nowy projekt NASA "Europa Clipper" będzie realizował plan szukania życia biologicznego na Europie

Postautor: Draco Lander » 31 sty 2016, 23:10

W naszym Oceanie Arktycznym żyją walenie czy inne kaszaloty, więc temperatura zapewne nie byłaby problem. Pozostają jednak kwestie dostępu światła. O ile potrafię sobie wyobrazić model życia oparty na innej atmosferze niż ziemska (przykład: Volusowie w uniwersum Mass Effect), to już ekosystem pomijający rośliny - już nie bardzo.

Dying for salvation;
With dedication!
No capitulation;
Annihilation!
Mother's commendation;
Reincarnation!
Valhalla is your destination!


Obrazek

Wróć do „Projekty Kosmiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość