Wyspa Hashima- Wyspa Duch

Tajemnicze miejsca, co kryją ?

Moderator: Redaktorzy

Awatar użytkownika
Ona89
Administrator
Administrator
Posty: 196
Rejestracja: 08 mar 2016, 18:04
Podziękował: 195 razy
Podziękowano: 77 razy

Wyspa Hashima- Wyspa Duch

Postautor: Ona89 » 07 mar 2017, 20:03

Hashima to 6-hektarowa, bezludna wyspa położona około 15 km na południowy zachód od Nagasaki. Najczęściej nazywana jest Gunkanshima, czyli "Wyspa - Okręt Wojenny", ze względu na swoje podobieństwo do japońskiego okrętu Tosa.

Obrazek

Od roku 1887 do 1974 koncern Mitsubishi eksploatował na wyspie złoża węgla. W tym czasie, oprócz infrastruktury kopalnianej zbudowano mur ochronny okalający wyspę i budynki mieszkalne (nawet 9-piętrowe!) dla coraz liczniejszej rzeszy robotników i ich rodzin.
W roku 1959 to mikro-miasto zamieszkiwało 5 259 osób, co przy jego powierzchni dawało kuriozalnie wielką gęstość zaludnienia - 83 500 osób/km2! Dla porównania, Dhaka, stolica Bangladeszu - miasto o największej gęstości zaludnienia - ma "tylko" 43 797 osób/km2, a Warszawa 3 319 osób/km2.

W latach 70. XX wieku, gdy zmniejszyło się znaczenie węgla dla gospodarki Japonii, podjęto decyzję o zaprzestaniu wydobycia na Hashimie. Górnicy wyjechali, a infrastruktura pozostawiona samej sobie i siłom natury zaczęła z wolna ulegać destrukcji. Coraz częściej zaczęto nazywać to miejsce "wyspa-duch" i jest to całkiem uzasadnione określenie. Budynki i porzucone przedmioty codziennego użytku sprawiają niesamowite wrażenie ciągłej duchowej obecności dawnych gospodarzy…
Obrazek

W roku 2009, po ponad 20 latach wyspę udostępniono do zwiedzania małym (ze względów bezpieczeństwa) grupom turystów. Dodatkowo trwają starania o wpisanie jej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wyjątkowy obiekt poprzemysłowy.

Ciekawostka :Kręcono na niej ujęcia do filmu "skyfall "
źródło:onet.pl
Obrazek

Wróć do „Tajemnicze Miejsca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość